Tworzymy Grupę Teatralną pn. Teatr Forum
Zapraszamy młodzież 13-17 lat
Cykl 7. warsztatów i spektakl: Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5
Start 6 maja 2017 roku, spektakl 4 czerwca 2017 roku
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Udział w projekcie bezpłatny
Prowadzący warsztaty: Wioletta Szuba-Franczak, Anna Ćwiklińska, Anna Śliwińska, Mariusz Szaforz

 

 

O PROJEKCIE
Projekt Teatr Forum zbuduje przestrzeń aktywności twórczej i społecznej, której efektem będzie spektakl teatralny i debata Teatru Forum prowadzona podczas spektakli w formule teatru improwizowanego.
„Teatr Forum” jest innowacyjną, edukacyjno-artystyczną formą teatru społecznego dla młodzieży. Składa się z cyklu interdyscyplinarnych warsztatów zakończonych prezentacjami wspólnie przygotowanego spektaklu. Oferta adresowana jest do młodzieży, która poszukuje różnorodnych form aktywności twórczej w dziedzinach sztuk związanych z teatrem, tj. tworzenia scenariusza, reżyserii, aktorstwa, desingu i sztuk wizualnych. Dzięki wykorzystaniu w pracy z Zespołem Teatru Forum różnorodnych metod i obszarów aktywności artystycznej, angażowaniu uczestników warsztatów w krytyczne myślenie, wzmacnianie odwagi cywilnej, mówienia o ważnych dla siebie sprawach, ośmielenie do artykułowania problemów, poczucie sprawczości, umiejętność pracy w grupie, doświadczanie debaty społecznej, umiejętność wyrażania swojego zdania i akceptowania zdania innych, stworzenia warunków do rozwoju talentów - zbudujemy kompetencje kreatywne, artystyczne i społeczne.
Do udziału w projekcie zapraszamy młodzież w wieku 13-17 lat. Po utworzeniu grupy teatralnej zostaną przeprowadzone interaktywne, twórcze zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem metod teatru forum, dramy, artterapii, aktorstwa, improwizacji oraz happeningu, desingu i sztuk wizualnych. Scenariusz tworzony będzie wspólnie przez grupę uczestników podczas zajęć, oparty tylko o te historie, których uczestnicy doświadczyli, bądź byli ich świadkami, ponieważ ważne jest, aby uczestnicy Teatru Forum identyfikowali się z przedstawianymi tematami i problemami oraz ich sceniczną interpretacją.
Projekt zakłada, że główny bohater (protagonista) spektaklu Teatru Forum, to postać, która znajduje się w trudnej dla siebie sytuacji, przed wyborem, np. swojej dalszej drogi edukacyjno-zawodowej, koniecznością podejmowania ważnych decyzji, będący pod naciskiem różnych grup społecznych, które mają na niego wpływ. Praca nad spektaklem zaprojektowana jest w taki sposób, aby wspierać demokratyczne mechanizmy grupowe – każdy ma tutaj możliwość wypowiedzenia swojego zdania oraz sprawdzenia się w pełnieniu różnych ról.
Na zakończenie cyklu warsztatów odbędzie się w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury pokaz spektaklu otwarty dla publiczności. W drugiej części przedstawienia odbędzie się Sesja Forum, w której widzo-aktorzy wezmą aktywny udział w spektaklu, w formule teatru improwizowanego. Widzowie zapraszani są do analizy tematów przedstawianych w spektaklu i osobistej interwencji - wejścia na scenę w roli bohatera i próby rozwiązania poruszanych problemów w sytuacji scenicznej. W ten sposób możliwe jest zaangażowanie wszystkich stron wydarzenia - zespołu młodzieży Teatru Forum oraz publiczności, m.in. rówieśników – koleżanek i kolegów, rodziców, nauczycieli, społeczności lokalnej - ułatwienie i przećwiczenie wzajemnych relacji i komunikacji.

 

TEATR FORUM JAKO METODA
Teatr Forum to interaktywna forma teatru stworzona i opracowana przez brazylijskiego reżysera i pedagoga Augusto Boala. Spektakle tworzone tą metodą odróżnia od spektakli tradycyjnych możliwość "dopisania" ich dalszego ciągu lub zmiany, poprzez interwencje i samodzielne ingerencje w sytuację sceniczną. Może ich dokonywać publiczność podczas trwania przedstawienia, określana jako "widzowie-aktorzy". Problemy postaci scenicznych zwykle tożsame są z problemami widzów-aktorów, dzięki czemu uczestnicy spektakli w „płaszczu roli" konfrontują się z własnymi trudnościami i w bezpiecznej przestrzeni mogą wypróbować możliwe sposoby ich rozwiązania. Dzięki realizacji tej zasady spektakl jest czymś więcej niż wydarzeniem artystycznym – umożliwia bowiem rozwijanie umiejętności społecznych, twórcze analizowanie różnych punktów widzenia wielu postaci, a zarazem poszukiwanie rozwiązań trudnych sytuacji.

 

PROWADZENIE ORGANIZACJA TEATRU FORUM
Wioletta Szuba-Franczak - absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studium Terapii przez Sztukę, Studiów podyplomowych z Arteterapii, a także Szkoły Trenerów Dramy oraz Kursu Teatru Forum Drama Way. Prowadzi warsztaty teatralne oraz z zakresu profilaktyki, a także szkolenia dramowe dla kadr pedagogicznych oraz warsztaty rozwojowe. Współzałożycielka Fundacji Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek, której misją jest m. in. Upowszechnianie metody Teatru Forum.
Anna Ćwiklińska - absolwentka psychologii i ekonomii na Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II oraz studiów podyplomowych z arteterapii. Trenerka z obszaru psychoedukacji i doradztwa zawodowego z 10-letnim doświadczeniem. Przygotowuje i realizuje projekty rozwojowe, prospołeczne i edukacyjne. W swojej pracy wykorzystuje Teatr Forum, dramę, sztuki wizualne. Daje to nową przestrzeń do wyrażania myśli, emocji, zrozumienia siebie i relacji z innymi.
Art.pl. dr Anna Śliwińska - prowadząca autorskie warsztaty desingu i wizualnych form reklamy. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1989-1994). Dyplom w 1994 na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego, równorzędny dyplom w dyscyplinie Tkanina Artystyczna w pracowni prof. Lilli Kulki i prof. Ryszarda Kwietnia, aneks dyplomowy w Pracowni Projektowania Książki i Typografii u prof. Romana Banaszewskiego. Doktorat na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2012). Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się tkaniną unikatową, sztuką książki (książka artystyczna, grafika ilustracyjna). Współpracuje z międzynarodowym projektem Sztuka Książki. Członek ZPAP od 1995 roku (w latach 1997-2006 praca w zarządzie O. Tarnów sekretarz, wiceprezes) oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego Wiklina, a także Klubu Struktura ZPAP O. Kraków. Współtwórczyni Grupy Sztuk 4. Udział w ponad 60 wystawach w kraju i za granicą. Realizacja około 30 wystaw indywidualnych. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2000 i 2003. Stypendystka Miasta Tarnowa na rok 2015. Laureatka nagród i wyróżnień. Od 1995 nauczyciel Malarstwa i Rysunku oraz Tkaniny Artystycznej w Zespole Sztuk Plastycznych w Tarnowie. W 2016 (Wydział Grafiki - Rysunek), 2017 (Wydział Grafiki – Grafika Warsztatowa) wykładowca w Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie.
Mariusz Szaforz – reżyseria i warsztaty aktorskie. Aktor, reżyser, znakomity, doświadczony artysta od lat związany z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Posiada bardzo duży i uznany dorobek artystyczny, wiele ról teatralnych oraz doświadczeń filmowych i reżyserskich. Jest mistrzem w pracy z młodzieżą, prowadzi warsztaty, lekcje teatralne i aktorskie, reżyseruje widowiska i spektakle z adeptami sztuki.
Patrycja Nowak – kurator projektu, scenarzystka filmowa i teatralna, dziennikarka, autorka książek. Założycielka, wiceprezes, kierownik artystyczny projektów Fundacji Kultury i Sztuki – i Kropka.
Grażyna Nowak – koordynator projektu, animator, menadżer kultury. Założycielka, prezes Fundacji Kultury i Sztuki – i Kropka.

 

 

ZAPRASZAMY!

Projekt i organizacja:
Fundacja Kultury i Sztuki – „i Kropka"
Partnerzy:
foot tck
foot kulturatarnow
logo-kurdybanek

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa
footer tarnow
Projekt współfinansowany w ramach programu MPEC Tarnów wspiera pasje i twórczość młodych tarnowian.
foot mpec


KONTAKT:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Grażyna Nowak tel. 793665883

 

Projekt zaproszenia i plakatu: Patrycja Popek, uczestniczka warsztatów,uczennica PLSP w Tarnowie
1. ZAPROSZENIE

zaproszenie teatr forum


2. PLAKAT

plakat teatr forum

 

Grafika - zaproszenie do udziału w warsztatach
teatr forum

 

 

Autorki plakatu: Wioletta Szuba-Franczak, Anna Ćwiklińska

plakat teatr forum

 

Audycje radiowe. red. Łukasz Grygiel

 

Fot. Wioletta Szuba-Franczak, Anna Ćwikińska

 

Fot. Piotr Filip

 

 

fot. Paweł Topolski

 

 

Fotoreportaż: spektakl pt. "SMS"
fot. Paweł Topolski

 

fot. Piotr Filip