logo

FILMOWIAKI

- filmowe warsztaty Fundacji i Kropka dla dzieci i młodzieży -

29. Tarnowska Nagroda Filmowa. Tarnów, 19-25 kwietnia 2015

 

Projekt edukacyjny „Filmowanki" - filmowe warsztaty Fundacji i Kropka dla dzieci i młodzieży - został opracowany i przygotowany na zamówienie Tarnowskiego Centrum Kultury i we współpracy z TCK realizowany będzie w ramach 29. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Projekt obejmuje cykl warsztatów, dla dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat, które odbędą się w dniach 19-21 kwietnia 2015 roku w różnych przestrzeniach Tarnowa: w „namiocie filmowym" na tarnowskim Rynku, w salach Tarnowskiego Centrum Kultury i w plenerze.
Wszystkie zajęcia realizowane w ramach projektu „Filmowanki" są bezpłatne.
Zapisy: w Biurze Obsługi TCK - Tarnów, Rynek 5, telefonicznie: 14 6888 888
informacje: www.tarnowskanagrodafilmowa.pl

 

 

I. WARSZTATY FILMOWE

miejsce: Tarnowskie Centrum Kultury; plenery miejskie; Filmowy Namiot - tarnowski Rynek;
termin: 19 kwietnia (niedziela)
czas trwania: 6 godzin z przerwą, g.10-14, g.16-18
ilość osób: 14
uczestnicy: młodzież 13, 14, 15 lat

Prowadzenie:
Klaudia Pollesch: reżyser filmów telewizyjnych
Krzysztof Boroń: montażysta filmów fabularnych, telewizyjnych, dokumentalnych, spektakli teatralnych

Program:
Warsztaty filmowe przeznaczone są dla młodzieży zainteresowanej filmem i jego różnorodnymi aspektami twórczymi. Uczestnicy będą realizować krótkie filmy, a za plan filmowy posłużą ulice Tarnowa oraz specjalnie zaaranżowane studio filmowe. Podczas zajęć młodzi ludzie wykonywać będą zadania reżysera, operatora, scenografa, mistrza oświetlenia, aktora. Program składa się z części teoretycznej, wprowadzenia do tematu reżyserii filmowej, oraz ćwiczeń praktycznych. Prowadzący warsztaty przedstawią i dokonają analizy wybranej przez siebie sceny filmowej, która zostanie zrealizowana przez uczestników warsztatów. Ćwiczenia i realizacja filmów odbywać się będą w dwóch grupach, z których każda przygotuje swój krótki film. Warsztaty zakończą się montażem materiału, wspólnym oglądaniem i omówieniem co i dlaczego się udało. A gdy się uda – pokażemy filmy publiczności w namiocie festiwalowym.

 

II. WARSZTATY CHARAKTERYZACJI UV

miejsce: Filmowy Namiot/ tarnowski Rynek
termin: 19 kwietnia (niedziela)
czas trwania: 3 godziny, g.11-14
ilość osób: 50, nie tworzymy grupy, każdy uczestnik bierze udział w warsztatach od momentu przyjścia
uczestnicy: dzieci i młodzież 7-14 lat

Prowadzenie:
Monika Stec: warsztaty charakteryzacji i makijażu UV
Emilia Stec: sesje zdjęciowe w technice fotografii UV
Weronika Stec: pedagog społeczno-opiekuńczy

Program:
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z niekonwencjonalną techniką charakteryzacji bodypainting UV, pozwalającą na niezwykłe metody metamorfozy i iluzji – trójwymiarowości powstających wzorów. Każde dziecko stworzy indywidualną kreację charakteryzacji i kostiumu. Kostiumy wykonywane będą z papieru. Ze specjalnie przygotowanych szablonów dzieci wybiorą swojego bohatera i odpowiedni szablon z którego przygotują dla siebie kostium – będą wycinać, malować, zdobić. Po tych ćwiczeniach prowadzący warsztaty dokończą charakteryzację malując farbami fluorescencyjnymi. Forma iluminacji uzyskana zostanie przez zastosowanie odpowiednich lamp UV.
Na zakończenie warsztatów powstałe prace utrwalone zostaną podczas sesji zdjęciowej przeprowadzonej w technice fotografii UV.
Każdy uczestnik warsztatów otrzyma swoje zdjęcie pocztą elektroniczną na adres podany przez rodziców, opiekunów.
FILMY: w przerwach między zajęciami wyświetlane będą filmy, na które zapraszają organizatorzy Tarnowskiej Nagrody Filmowej

 

III. IV. WARSZTATY PLASTYCZNE: PROJEKTOWANIE PLAKATU FILMOWEGO

miejsce: Filmowy Namiot / tarnowski Rynek
termin: 20 kwietnia (poniedziałek)
czas trwania: 90 minut, g.10:00-11:30 ; g.12:00-13:30
ilość dzieci: 40, 2 grupy – 2 x 20 osób
wiek uczestników: 7-10 lat

Prowadzenie:

Magdalena Penar; edytor, typograf, grafik

Program:
Wstępem i inspiracją do warsztatów będzie film, wyświetlany przez organizatora Tarnowskiej Nagrody Filmowej, przeznaczony dla dzieci od lat siedmiu do dziesięciu (1-3 klasa szkoły podstawowej). Po projekcji dzieci zostaną zaproszone do udziału w warsztatach projektowania plakatu filmowego. Działania projektowe zostaną poprzedzone krótkim pokazem slajdów, który przybliży dzieciom tematykę plakatu filmowego. Jak powstawały pierwsze polskie plakaty? Jacy byli najważniejsi twórcy plakatu w naszym kraju? Jak projektuje się plakaty filmowe za granicą? Przed rozpoczęciem prac plastycznych prowadząca zaznajomi dzieci z podstawowymi elementami, które na plakacie filmowym powinny się znaleźć: co sprawi, że plakat będzie przyciągał uwagę, zachęci dzieci do działań odważnych i nowatorskich. Po tym krótkim wstępie nadejdzie czas na działania plastyczne, czyli główną część programu. Dzieci będą miały do dyspozycji różne materiały plastyczne: kredki, farby, papiery kolorowe, kawałki gazet, materiałów itd. Podczas warsztatów każde dziecko na dużym, plakatowym formacie papieru stworzy swój własny, unikalny plakat filmowy. Magdalena Penar będzie wprowadzać dzieci w tajniki typografii, techniki użycia litery na plakacie, opowie jak typografia może działać na emocje widza, zareklamować film, spektakl, wydarzenie. Po skończonych warsztatach dzieci zaprezentują swoje plakaty na wystawie – na specjalnie przygotowanej przestrzeni rozwieszą swoje dzieła. Będą je mogły nawzajem komentować i prezentować bliskim

 

V. WARSZTATY CHARAKTERYZACJI FILMOWEJ: EFEKTY SPECJALNE

miejsce: Filmowy Namiot / tarnowski Rynek
termin: 21 kwietnia (wtorek)
czas trwania: 90 minut, g.10:00-11:30
ilość dzieci: 26, 1 grupa
wiek uczestników: 7-10 lat

Prowadzenie:

Klaudyna Góralska; charakteryzatorka i dyplomowana opiekunka dziecięca

Program:
Umiejętność wykonania siniaków i ran na pierwszy rzut oka może wydać się potrzebna tylko w filmie, lecz z doświadczenia wiemy, że o wiele lepiej zapamiętuje się coś, co widziało się na własne oczy. Dlatego zapraszamy na warsztaty charakteryzacji filmowej. Efekty Specjalne – brzmi poważnie? Pokażemy, że to wspaniała zabawa i edukacja. W dostosowany do młodego wieku uczestników sposób pokażemy – i pozwolimy własnoręcznie stworzyć – zadrapania, siniaki czy też oparzenia. Po co? By dzieci łatwo zapamiętały, co zrobić, gdy nabiją sobie guza, rozbiją kolano. Zatem połączymy warsztaty charakteryzacji i udzielania pierwszej pomocy w jedno. W programie prezentacja charakteryzacji filmowej i ćwiczenia praktyczne.
FILM – na rozpoczęcie warsztatów wyświetlony będzie film, który zapewnia organizator TNF

 

VI. PO DRUGIEJ STRONIE KONSOLETY – ŚWIAT REALIZACJI DŹWIĘKU

miejsce: Filmowy Namiot / Tarnowski Rynek
termin: 21 kwietnia (wtorek)
czas trwania: 90 minut, g.12:00-13:30
ilość dzieci: 25, 1 grupa
wiek uczestników: 7-10 lat lub starsze

Prowadzenie:
Krzysztof Buratyński; kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, aktor, realizator dźwięku

Program:
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak właściwie powstaje nagranie? Albo jak nagłaśnia się koncert? Albo nagrywa dźwięk na planie filmowym? Świat realizacji dźwięku jest światem nowoczesnych technologii i kreatywnej pracy z niezwykłymi ludźmi i w niecodzienny sposób. Na tych zajęciach młodzi uczestnicy będą mogli poznać ogólne zasady powstawania nagrań, tworzenia nagłośnienia czy pracy dźwiękowca na planie filmowym. Poznają i zobaczą w akcji sprzęt wykorzystywany przez zawodowców, będą mogli sami wziąć udział w nagraniu, poznają rodzaje mikrofonów i podstawowe pojęcia związane z pracą realizatora. Zajęcia takie mogą być początkiem nowej pasji, a na pewno będą niezwykłym doświadczeniem dla każdego uczestnika – bo interaktywnie pozna to, co dzieje się po drugiej stronie konsolety, a kto nie chciałby stać się filmowym robotem, lub zabrzmieć jak chór ludzików z kosmosu?

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykonania dokumentacji fotograficznej, fonicznej i filmowej podczas realizacji projektu edukacyjnego pn. „Filmowanki – filmowe warsztaty Fundacji i Kropka dla dzieci i młodzieży" i jej wykorzystania w celach informacyjnych, reklamowych, promocyjnych, dokumentacji i sprawozdawczości na wszystkich polach eksploatacji.