logo

PROGRAM

CO TY SOBIE WYOBRAŻASZ? CYKL WARSZTATÓW ANIMACYJNO-ARTYSTYCZNYCH

16 maj – 21 listopad 2015

 

Organizatorzy:

Fundacja Kultury i Sztuki – „i Kropka”

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

Główny Parter: GRUPA AZOTY

Chcesz wziąć udział w warsztatach? Zapisz się!

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego1.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Wszystkim uczestnikom zapewniamy materiały i pomoce dydaktyczne. Wymagane jest jedynie wcześniejsze zgłoszenie do udziału w wybranych przez siebie zajęciach. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia.

Zapisy przyjmowane są w Biurze Wystaw Artystycznych, tel. +48 606146520, adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykonania dokumentacji fotograficznej, fonicznej i filmowej podczas realizacji cyklu warsztatów animacyjno-artystycznych dla dzieci pt. „Co ty sobie wyobrażasz?” i jej wykorzystania w celach informacyjnych, reklamowych, promocyjnych, dokumentacji i sprawozdawczości na wszystkich polach eksploatacji.

Zapraszamy!

MAJ

WARSZTATY KOMIKSOWO - ILUSTRACYJNE

Prowadzenie: Anna Nowacka, historyk sztuki, grafik kreatywny, projektant ubioru i Karol Kość, animator, asystent.

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1

Uczestnicy, dzieci:

I grupa, g.11:00 – 13:30, dzieci: 6-9 lat

II grupa g.15:00 – 17:30, dzieci: 10-13 lat

Termin: 16 maj (sobota)

Program:

I grupa

Warsztaty "Zmalujmy książkę".

Podczas zajęć dzieci projektować będą własną książkę. Przeczytamy na głos wiersz, razem z dziećmi omówimy cechy charakterystyczne bohaterów a następnie każde z nich narysuje wybraną postać w swoim wyjątkowym, autorskim wydaniu. Wspólnie przeniesiemy tekst wierszyka do dużej makiety książki i uzupełnimy ją o wszystkie ilustracje. Dzieci wspólnie narysują okładkę, zdecydują jak będzie wyglądał krój pisma i na końcu otrzymamy autorską ogromną księgę, którą później będziemy mogli wystawić do podziwiania publiczności.

II grupa

Warsztaty „Wstęp do projektowania komiksu i ilustracji”.

Zajęcia podzielone na 3 bloki. Przez pierwszą część warsztatów uczestnicy mają za zadanie dowiedzieć się jak najwięcej o drugiej osobie. Następnie będą rysować i ilustrować poznane koleżanki i kolegów – bohaterów, budować przestrzeń wokół postaci, nadawać jej cechy charakterystyczne. Przed rozpoczęciem zadania uczestnicy poznają zasady kompozycji, budowania napięcia poprzez obraz i umiejętne analizowanie zebranych informacji. Ćwiczenie ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na zewnętrzne cechy osoby a przede wszystkim na jej wnętrze, zainteresowania i pasje. Następnie omówimy razem wszystkie rysunki. Na końcu skanujemy/fotografujemy rysunki i przenosimy je do komputera gdzie krok po kroku tworzymy pierwszą ilustrację.

Anna Nowacka - z wykształcenia historyk sztuki, grafik kreatywny iprojektant ubioru. Łączy nowe media z tradycyjnym warsztatem, nie boi się wyzwań artystycznych. Projektowała kostiumydo pokazów tańca współczesnego dla Anity Podkowy-Brańki, AgatyKot, czy Kasi Waligóry. Jej wielką pasją jest klasycznyrysunek oraz animacja poklatkowa. Współpracuje z Fundacja „i Kropka” od początku jej działalności, jest członkiem zarządu Fundacji, w roku 2014 prowadziła warsztaty scenograficzne dla dzieci w ramach pierwszej edycji projektu „Co ty sobie wyobrażasz?”.

CZERWIEC

WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE: BAJKI COACHINGOWE

Część I – warsztaty dla rodziców

Prowadzenie: Olga Świderska, terapeutka terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, coach, trener, autorka pierwszych w Polsce bajek coachingowych.

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych

Uczestnicy: rodzice

g.11:00 – 14:00

Termin: 20 czerwiec (sobota)

Program:

Rodzice, pod okiem psychologa i twórcy techniki: Bajki Coachingowe stworzą wspólnie bajkę dla

dzieci. Celem warsztatu jest aktywizacja rodziców, jako twórców, wsparcie ich kreatywności,

uruchomienie w nich potencjału do samodzielnego tworzenia narzędzi korygujących zachowanie

dzieci, integracja z dziecięcym światem wyobrażeniowym, przekazanie niezbędnej wiedzy dotyczącej emocjonalności i psychiki dzieci w różnym wieku rozwojowym.

Olga Świderska - terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Coach, Trener, Autorka pierwszych w Polsce bajek coachingowych dla dzieci. Ukończyła Psychologię Stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Coaching w Biznesie w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie. W trakcie studiów pracowała z chorymi w Klinice Hematologii Collegium Medicum UJ i zdobywała doświadczenie na Oddziale Nerwic w Klinice Psychiatrii Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Kolejne dwa lata spędziła na poznawaniu modelu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Obecnie w kręgu jej zainteresowań zawodowych są dzieci. Uruchomiła cykl psychoedukacyjny kierowany do szkół i przedszkoli dotyczący dziecięcych emocji. W pierwszej edycji warsztatów „Co ty sobie wyobrażasz?” prowadziła warsztaty psychoedukacyjne o szczęściu.

WARSZTATY TEATRALNE

Prowadzenie: Matylda Baczyńska i Kamil Toliński, aktorzy teatralni i filmowi.

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1 / sale i plener

Uczestnicy, dzieci i młodzież: 7-14 lat

g.11:00 – 17:00

g.14:00-15:00 – przerwa w zajęciach

g.15:00-17:00

g.17:00 – prezentacja

Termin: 20 czerwiec (sobota)

Program:

Warsztaty prowadzone będą przez aktorów, którzy przeprowadzą młodych adeptów sztuki przez proces tworzenia spektaklu teatralnego. Podstawą do kreacji i interpretacji twórczych jest opowiadanie nagrodzone w roku 2014 podczas Targów Książki w Krakowie –7.letniej dziewczynki Ronji Szych Karwat, mieszkającej w Tuchowie w pobliżu Tarnowa. Ronja, autorka opowiadania będzie uczestniczyć w zajęciach. Opowiadanie zostanie przedstawione wszystkim uczestnikom warsztatów w formie czytanej w różnych interpretacjach: autorki i prowadzących. Aktorzy wspólnie z autorką i uczestnikami warsztatów dokonają adaptacji opowiadania, na podstawie którego powstanie scenariusz. Kolejne zajęcia skoncentrowane będą na intensywnych ćwiczeniach. Każdy z uczestników pozna warsztat aktorski, podstawy pracy nad swoim ciałem, głosem i dykcją. W kolejnej fazie zajęć dokonana zostanie obsada sztuki i wszyscy będą uczestniczyć w jej próbach.

Na zakończenie odbędzie się improwizowane czytanie adaptacji opowiadania z elementami inscenizacji i happeningu.

Matylda Baczyńskaabsolwentka PWST im L. Solskiego w Krakowie. Od 2011 roku związana z Teatrem L. Solskiego wTarnowie. Laureatka nagrody im. Nardellego za najlepszy debiut na scenach teatrów dramatycznych w sezonie 2012/2013. W 2012 wyróżniona nagrodą „Nadzieja Roku”, przyznawaną przez radę miasta Tarnowa. Zagrała w takich filmach jak „Korowód” (reż. J. Stuhr), „Cisza”(reż. S. Pstrong), „Święty Interes” (reż. M. Wojtyszko). Szerszej publiczności znana z seriali takich jak „Plebania”, „Ojciec Mateusz”, czy „Ludzie Chudego”. Współpracuje z „Fundacją i Kropka” – prowadziła warsztaty podczas kilku projektów edukacyjnych, zagrała w Teatrze Nowym w Krakowie w spektaklu dla dzieci Fundacji „i Kropka” pt. „Ptaki-Dziwaki” aut. P. Nowak, reż. D. Woszek.

Kamil Tolińskiabsolwent PWST im L. Solskiego wydział zamiejscowy we Wrocławiu. Aktor teatralny i filmowy. Zagrał w wielu filmach, min. „Róża” (reż. W. Smarzowski), „80 milionów” (reż. W. Krzystek), „Generał Nil”(reż. R.Bugajski). Szerszej publiczności znany z takich seriali jak „Julia”, „Klan”, „Na wspólnej”, „Usta Usta”, „Pierwsza Miłoś ć”. Już jako uczeń liceum działał energicznie w Teatrze Szpila, gdzie wyreżyserował trzy sztuki i tam też już jako absolwent szkoły teatralnej prowadził warsztaty dla młodzieży. Współpracuje z Fundacją „i Kropka”, prowadził warsztaty podczas kilku projektów edukacyjnych Fundacji „i Kropka”.

LIPIEC

WARSZTATY MUZYCZNE - BĘBNIARSKIE

Prowadzenie: Dominik Widerski, muzyk uprawiający pięciobój perkusyjny, muzykę klubową, eksperymentalną, podróżnik.

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1 / sale i plener

Uczestnicy, rodzice i dzieci: 6-14 lat

Termin: 11 lipca (sobota); g.11:00 – 14:00

Program:

Warsztaty muzyczne nauka gry na bębnach pozwolą uczestnikom na udział w procesie twórczym.

Przeznaczone są dla wszystkich, a przede wszystkim rozpoczynających naukę gry na tym

instrumencie. Ponieważ jego korzenie wywodzą się z kultury afrykańskiej uczestnicy warsztatów

będą mogli zapoznać się z kulturą i obyczajami Afryki, wysłuchać opowieści o zwyczajach i znaczeniu rytmu w dawnych czasach. Podczas zajęć dzieci wraz z rodzicami będą poznawać poszczególne rytmy i tworzyć wspólnie orkiestrę. Zajęcia są świetną zabawą. Rytm wyrażany w grze na bębnach dotyczy w równej mierze sfery czysto fizycznej, co głęboko psychologicznej, duchowej. Grając w grupie, uczymy się empatii, słuchania innych oraz własnego, pierwotnego rytmu. Gra na bębnach daje wiele korzyści, inspiruje i rozbudza kreatywność, twórczość, rozbudza wrażliwość muzyczno – rytmiczną i umiejętności współpracy i integracji.

Dominik Widerski – odkąd pamięta zawsze interesował się muzyką perkusyjną.Pierwszy raz usłyszał bębny u swojego brata mając kilkanaście lat i była to miłość od pierwszego usłyszenia. Uprawia, jak sam mówi, pięciobój perkusyjny (afro, arabian, latino, balkan, samba). Dominik gra na tradycyjnych instrumentach perkusyjnych takich jak djembe, darbuka, conga, rototom set, a także na elektronicznych padach Handsonic/Roland i Wavedrum/Corg. Uczestnik licznych warsztatów w kraju i za granicą (Afryka, Bałkany, Grecja).Przeprowadzka do Krakowa i szerokie horyzonty muzyczne sprawiły, że w naturalny sposób wszedł w świat muzyki klubowej. To tam powstał projekt AfroHouse, którego główną koncepcją jest uzyskanie nowego brzmienia przez wymieszanie współczesnych trendów w muzyce elektronicznej z tradycyjnymi instrumentami perkusyjnymi. Fascynacja muzyką perkusyjną spotkała się w końcu z kulturą clubbingu.Miał okazję grać z djs Gorgon Edge/ibiza, Luken Da Viva, Krime, Packo Gualandris, Afrojockers,Diana Rouze, Smoke Da Crackoff , Kliment, Alex Barck/jazzanova/, Christian Prommer/truby trio/i wielu innych.
Jest założycielem grupy etno-perkusyjnej „Siódmy Czakram Ziemi” z którą zajął pierwsze miejscena Festiwalu Rytmu & Ognia w 2009.W 2014 roku powołał do życia grupę „The Oriental Point G” grającą transową orientalną muzykę. Jego marzeniem jest tworzyć muzykę, która nie zamyka się w typowym schemacie, dlatego od wielu lat konsekwentnie idzie drogą eksperymentów łącząc style z różnych części świata.Obecnie dużo podróżuje (afryka, bałkany, kraje arabskie), angażuje się w nowe projekty, prowadzi warsztaty etno-perkusyjne i jest aktywny na scenie live act-owej.

SIERPIEŃ

 

PLENEROWE WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI:

WARSZTATY TYPOGRAFICZNE, prowadzi: Magda Penar – edytor, typograf
WARSZTATY AKWARELI, prowadzi: Bartek Bałut – artysta plastyk

 

I. WARSZTATY TYPOGRAFICZNE.
Prowadzenie: Magda Penar, edytor, typograf, grafik
Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1 / sale i plener
Uczestnicy: dzieci i młodzież 6-14 lat
Termin: 22 sierpień (sobota), g.11:00 – 14:00

Program:
Warsztaty typograficzne mają nie tylko wprowadzić uczestników w bezkresny świat typografii, ale i nauczyć ich poruszania się po tym świecie, korzystania z jego zasobów.
Część I – teoretyczna oparta o metodę interakcji i narzędzia multimedia.
Podczas trwania części pierwszej warsztatów dzieci poznają skróconą historię liternictwa, dowiedzą się jak powstały pierwsze kroje pisma, jaka była ich podstawa, jak to się stało, że litery trafiły do komputera i jak to się dzieje, że jest ich coraz więcej... uczestnicy poznają też fonty od strony „prywatnej" , dowiedzą się, które z nich są złośliwe i zepsują nam kompozycję podczas
projektowania, które są mile widziane, a które to przysłowiowa persona non grata w świcie projektantów. Wejdziemy też w świat typograficznych „plotek", uczestnicy warsztatów dowiedzą się, które fonty tworzą dobrane pary, które kroje pisma lubią się, a które nie, jakie jest ich naturalne środowisko, czy żyją w druku czy tylko na ekranie i które najlepiej czują się budując teks książki, a które wzbogacają jej okładkę. Na końcu będzie miała miejsce filmowa projekcja prezentująca największych, współczesnych typografów, którzy będą mówić o swojej największej miłości czyli typografii i projektowaniu (tematyka skoncentrowana na projektowaniu książki). Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli oglądać przyniesione przez prowadzącą dobrze zaprojektowane książki, wybiorą te, które podobają im się najbardziej i spróbują opisać dlaczego wybrali właśnie ten, jedyny egzemplarz. Co powoduje, że książka ich przyciąga?
Część II – praktyczna, rozpocznie się krótkim wprowadzeniem do zaplanowanego zadania. Będzie nim zaprojektowanie okładki do swojej ulubionej książki, może to być bajka, powieść, książka detektywistyczna, przy użyciu typograficznej wiedzy z części pierwszej. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji przeróżne materiały plastyczne, w razie możliwości stanowiska komputerowe. Dla młodszych uczestników przygotujemy zadanie nieco łatwiejsze, manualne. Będzie to projekt własnej litery, lub całego alfabetu wykonanego wybraną techniką.

Magdalena Penar - absolwentka Edytorstwa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Pedagogicznego, studentka grafiki na ASP w Krakowie, uczestniczyła w Warsztatach Typografii i Projektowania Książek w pracowni wydawnictwa d2d. Miłośniczka typografii, liternictwa i projektowania graficznego. Fascynuje się też zecerstwem (czego sama próbowała), introligatorstwem, tradycyjnym rzemiosłem drukarskim. Stażystka w krakowskiej drukarni Kolory (letterpress), na stałe związana z telewizją TVN, gdzie pracuje jako redaktor. Oprócz zainteresowań graficznych, posiada także muzyczne skłonności. Przez długi czas pracowała jako recenzent muzyczny w nowamuzyka.pl oraz portalu Onet.pl. Najlepsza rozrywka, to według niej dobre, nieme kino. Ta namiętność zrodziła się w czasie studiów polonistycznych, kiedy organizowała spotkania z awangardą filmową lat 20-tych i 30-tych w Miejskim Ośrodku Kultury w Krakowie. Jest osoba kochającą książki, literaturą i wszystkie dziedziny, które stykają się z owym nieśmiertelnym, papierowym medium.

 

II. WARSZTATY AKWARELI, temat warsztatów: „Park wyobraźni".
Prowadzenie: Bartek Bałut, artysta plastyk
Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1 / plener
Uczestnicy: dzieci i młodzież 6-14 lat
Termin: 22 sierpień (sobota), g.11:00 – 14:00

Program:
Warsztaty akwareli są dla dzieci okazją do spontanicznej zabawy w trudnej, ale dającej wiele satysfakcji technice. Ograniczenie oferowanych kolorów do 3 podstawowych, z których uzyskać jednak można całe spektrum tęczy, będzie przy okazji lekcją mieszania barw. Wierzymy, że te najprostsze środki jakimi są papier, woda i pigmenty pokażą najmłodszym jak wiele zależy od naszej wyobraźni i jak wspaniałym doznaniem jest bezpośredni kontakt z materią malarską.

Bartek Bałut – (ur. 1976 roku w Tarnowie) absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 2001 roku, doktorat w 2012 roku. Od 2001 roku pracuje na Wydziale Grafiki, w Pracowni Liternictwa i Typografii ASP w Krakowie http://liternictwo.asp.krakow.pl/. Prowadzi pracownię Grafiki Reklamowej w Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie, od września 2015 roku Dyrektor Instytutu Sztuki. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem identyfikacji wizualnej i elementów grafiki reklamowej. http://bbalut.pl/
Ważniejsze wystawy i osiągnięcia:
2015 - Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY w Krakowie, indywidualna wystawa malarstwa „Akwarele"
2015 - Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, udział w wystawie „OTWARTE - Szkice artystów z kręgu ASP w Krakowie"
2014 - Centrum Sztuki Mościce, Red Gallery Cafe, pokaz „The Red Stein"
2013 - Galeria Malarstwa Współczesnego Muzeum Okręgowego w Tarnowie, indywidualna wystawa malarstwa
2013- Udział w programie Leonardo da Vinci w Paryżu „Doskonalenie zawodowe w zakresie zintegrowanego zarządzania europejskimi projektami w sztukach wizualnych, przemysłach kreatywnych i inżynierii materiałowej odpowiadających na potrzeby regionalnego rynku pracy"
2012 - Galeria Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, indywidualna wystawa malarstwa
2009 - Galeria „Za Szkłem" ASP Wrocław, indywidualna wystawa malarstwa
2008 - Pienkowski Art Gallery Knoxwille (USA); indywidualna wystawa malarstwa
2008 - Galeria BWA Tarnów; wystawa malarstwa z Januszem Janczy
2007 - Pałac Sztuki Kraków; wystawa malarstwa pedagogów Wydziału Grafiki ASP w Krakowie
2005 - Nagroda specjalna w 4. Ogólnopolskim Konkursie Galerii Plakatu AMS za plakat „Jestem cool mimo kul"
- Wyróżnienie w 3. Ogólnopolskim Konkursie Galerii Plakatu AMS za plakat „Bądź mądry - czytaj prasę"

 

 

WRZESIEŃ

WARSZTATY TANECZNE

Prowadzenie: Anna Maria Karabela, tancerka, choreograf.

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1 / sale i plener

Uczestnicy: 2 grupy / dzieci 6-9 lat i 10-12 lat

Termin: 12 wrzesień (sobota)

I grupa dzieci 6-9 lat, g.11:00 – 12:00

II grupa dzieci 10-12 lat g.15:00 – 16:30

Program:

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sposobem tworzenia ruchu. Podczas zajęć dzieci pracować

będą zarówno nad kształtowaniem własnych wzorców ruchowych jak i wtapianiem ich w otoczenie

grupy. Poprzez ćwiczenia improwizacyjne uczestnicy warsztatów rozwijają wyobraźnię, kreatywność i świadomość swojego ciała, aby w pełni wykorzystać je jako narzędzie tworzenia ruchu. Zastosowana podczas ćwiczeń „Technologie Improwizacji Forsytha” ucząca poruszania się za pomocą różnych form geometrycznych w przestrzeni, pozwoli budować zarówno prostą jak i skomplikowaną geometrię tańca. Metoda ta doskonale rozwija świadomość ciała w przestrzeni. Zajęcia będą miały formę zabawy, której efektem będzie kompozycja ruchowa – własna indywidualna i niepowtarzalna choreografia. Kompozycja stworzona w ten sposób jest odzwierciedleniem naszej twórczości i osobowości.

Na zakończenie zajęć zostanie zaprezentowany stworzony podczas warsztatów układ choreograficzny.

Anna Maria Karabela - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie. Laureatka I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku w 2005 roku. Studiowała również w Rotterdam Dance Akademie i Private Bruckner Universitat w Linz. W 2009 roku ukończyła międzynarodowy program Dance Apprentice Network Across Europe pod dyrekcją W. Forsythe'a, W. McGregor'a, F. Flamand'a i A. Preljocaja. Występowała m.in. wtakichprzedstawieniach, jak: "Human Writes", "Equivalence" oraz "Hypothetical Streams" – The Forsythe Company, "A NosHeros" Ballet Preljocaj, "Les Metamorphoses du Louvre" National Ballet de Marseille. Obecnie jako tancerka bierze udział w różnych projektach i współpracuje z wieloma zespołami w Europie, w tym m.in. z: The Guest Company ", Paun" (Lyon), III Dance Theater ", Lace" (Bern), CabaretContemporaine Paris”, No West" (Paryż). Obecnie współpracuje z Teatrami Tańca w Warszawie i Krakowie. Prowadzi warsztaty z dziećmi i młodzieżą.

WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE: BAJKI COACHINGOWE

Część II – warsztaty dla dzieci

Prowadzenie: Olga Świderska, terapeutka terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, coach, trener, autorka pierwszych w Polsce bajek coachingowych.

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych,Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1

Uczestnicy: dzieci 6-8 lat

Termin: 26 wrzesień (sobota), g.11:00 – 13:00

Program:

Dzieciom zostanie odczyta bajka coachingowa, którą wspólnie napisali rodzice podczas pierwszej części warsztatów psychoedukacyjnych. Po wprowadzeniu przez prowadząca warsztaty aspektów terapeutycznych i korygujących do wspólnie napisanej bajki dzieci przygotują ilustracje do tejże bajki, a powstałe prace zostaną wyeksponowane na wystawie –instalacji wieńczącej cykl warsztatów animacyjno-artystycznych.

Olga Świderska

Terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Coach, Trener, Autorka pierwszych w Polsce bajek coachingowych dla dzieci. Ukończyła Psychologię Stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Coaching w Biznesie w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie. W trakcie studiów pracowała z chorymi w Klinice Hematologii Collegium Medicum UJ i zdobywała doświadczenie na Oddziale Nerwic w Klinice Psychiatrii Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Kolejne dwa lata spędziła na poznawaniu modelu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Obecnie w kręgu jej zainteresowań zawodowych są dzieci. Uruchomiła cykl psychoedukacyjny kierowany do szkół i przedszkoli dotyczący dziecięcych emocji.

PAŹDZIERNIK

WARSZTATY LITERACKIE

Prowadzenie: Łukasz Kupiec, polonista, filozof.

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1

Uczestnicy:

I grupa, dzieci 10-13 lat, g.11:00 – 14:00

II grupa, młodzież 14-17lat, g.15:00 – 18:00

Termin: 10 październik (sobota)

Program:

Program warsztatów dostosowany będzie do kierunku, które dzieci same wybiorą, uwzględniać będzie różnorodne formy ćwiczeń i zabaw o dużo luźnej formule, ale zawartość merytoryczna pozostaje bez zmian dla każdej z grup.

1. Jak zacząć?
- poszukiwanie inspiracji we własnym otoczeniu
- odkrywanie świata zmysłów
- zabawa z grozą: jak oswoić lęki i sterować napięciem
- rola intrygujących początków i szczęśliwych zakończeń
- konstrukcja dziecięcego bohatera
- ożywienie świata roślin, przedmiotów i zwierząt czyli o tajnikach personifikacji
- kwestia przesłania czyli o wątkach dydaktycznych i wychowywaniu poprzez literaturę
-terapeutyczne funkcje bajki i baśni

2. Puszczanie wodzy fantazji
- jak zbudować wiarygodny, wyimaginowany świat
- przedstawienie reguł wyimaginowanego świata: jego obyczaje, język, geografia
- specyfika bohatera Science Fiction lub Fantasy
- opowiadanie historii – ustalenie priorytetów
- jak utrzymać zainteresowanie czytelnika

Łukasz Kupiec – absolwent polonistyki ze specjalnością nauczycielską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i filozofii (ze specjalnością estetyka i filozofia kultury) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorant na Wydziale Filologicznym UP. Pracował jako nauczyciel j. polskiego w krakowskich liceach, a także jako instruktor teatralny w młodzieżowych centrach kultury. Od kilku lat związany z branżą produkcji muzycznej i reklamowej. Konferansjer w licznych projektach artystyczno – edukacyjnych (między innymi „Bajkowe Melodie” - realizowanego wspólnie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej). Copywriter i specjalista creativwriting. W wolnych chwilach śpiewa – baryton.

WARSZTATY FILMOWE - ZMIANA TERMINÓW

Prowadzenie: Sławek Pstrong i operator kamery

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1 i plener

Uczestnicy: młodzież 14 – 18 lat

 

Terminy:

 

CZĘŚĆ I: 11 październik (niedziela), g.11:00 – g.15:00

 

CZĘŚĆ II: 18 październik (niedziela), start! g.11:00
Program:

Warsztaty filmowe przeznaczone są dla młodych adeptów, którzy zgłębiać będą tajniki filmowania. W programie zajęć: tworzenie scenariusza, praca z kamerą, realizacja zdjęć, montaż i efekt końcowy – pokaz.

Sławek Pstrong - reżyser, scenarzysta, autor opowiadań. Jego film dyplomowy „T-Rex“ był wielokrotnie nagradzany na festiwalach (między innymi - Brązowa Kijanka na Festiwalu Camerimage 2003, Błękitna Kijanka za najlepszy krótkometrażowy film dziesięciolecia 1997-2007 Camerimage 2008 oraz Jańcio Wodnik na Prowincjonaliach 2004). Zrealizował niezależnie film „Plan“, wyróżniony m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2010, a wyreżyserowana przez niego „Cisza” otrzymała tego samego roku Nagrodę Publiczności na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. W swoim dorobku twórczym posiada: FILMY FABULARNE: "Cisza" (2010), film tv, reżyseria, "Plan" (2009), krótki metraż, scenariusz i reżyseria, "T-Rex" (2003), krótki metraż, scenariusz i reżyseria, "Życie" (2002), krótki metraż, scenariusz i reżyseria. FILMY DOKUMENTALNE "Interes" (2002), scenariusz i reżyseria.

LISTOPAD

WARSZTATY „Raz, dwa, trzy i wystawę robisz Ty!

Prowadzenie – „Mistrzowie” z BWA w Tarnowie

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1 i plener

Uczestnicy: dzieci i młodzież 6 – 13 lat

Termin: 7 listopad (sobota), g.11:00 – g.15:00

Program:

Zespół „mistrzowie” Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, opowiedzą Dzieciom jak powstaje wystawa, z jakich głównych elementów się składa i co, zrobić, żeby była sukcesem. Dzieci poznają kluczowe w realizacji wystaw słowa i zawody: koncept, oprawa wizualna, aranżacja, montaż, promocja, wernisaż, oprowadzanie kuratorskie / artysta, kurator, projektant, aranżer, rzecznik prasowy, mecenas, dyrektor galerii. Dowiedzą się, że wystawa może składać się tylko z jednej pracy albo być szeroką prezentacją wielu dzieł. Zachęcą do organizowania wystaw we własnym pokoju, domu, rodzinie, podwórku, przedszkolu, szkole. Podczas praktycznej części warsztatów zostaną wykorzystane prace dzieci będące efektem całego cyklu warsztatów. Dzieci razem z „mistrzami” stworzą wystawę – instalację plastyczną, która zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności w przestrzeni plenerowej parku otaczającego BWA (gdyby pogoda nie pozwoliła na instalację plenerową odbędzie się ona w budynku BWA)

Zespół: „mistrzowie”:

Ewa Łączyńska Widz –dyrektorka BWA w Tarnowie. Historyczka sztuki, kuratorka wystaw i długofalowych projektów sztuki współczesnej („Alfabet polski” / 20092011; „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” / z Dawidem Radziszewskim, 20102012;„Sen jest drugim życiem” / z Jadwigą Sawicką, 2012; „ VI Spojrzenia. Nagroda FundacjiDeutsche Bank” / z Jadwigą Sawicką, 2014; „Róża jest różą” / z Jadwigą Sawicką, 2014).Stypendystka Chinati Foundation (Teksas, USA). Odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dlaKultury Polskiej” (2014). Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.Koordynatorka projektów realizowanych z funduszy MKiDN („Tarnów. 1000 lat nowoczesności”, „Sen jest drugim życiem”), Województwa Małopolskiego („Alfabet polski”, „Festiwal Sztuki ArtFest”),grantów unijnych („Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”) oraz grantów zagranicznych.

Magdalena Burdzyńska – graficzka - absolwentka ASP w Krakowie, autorka opraw graficznych wystaw BWA w Tarnowie.Aleksandra Kubisztal – edukatorka, Absolwentka kulturoznawstwa, dziennikarstwa i komunikacjispołecznej UJ. Współpracowała m.in. z MOCAKiem, Miesiącem Fotografii w Krakowie Prowadzi DziałEdukacji BWA w Tarnowie

Jolanta Więcław – promocja - studentka edukacji artystycznej, od 4 lat pracuje w BWA w Tarnowie. Odpowiedzialna za realizacjęwystaw i wydarzeń towarzyszącym wystawom oraz działania promocyjne. Organizuje wolontariat izajmuje się współpracą ze szkołami i instytucjami partnerskimi. Koordynatorka projektówrealizowanych z funduszy zewnętrznych, m.in. „Zapnij płaszcz. O tym, jak dworzec organizujedoświadczenie” (MKiDN 2012).

Piotr Kukla i Miłosz Onak – Dział Organizacji Wystaw

Pracownicy Działu Organizacji Wystaw BWA w Tarnowie z długoletnim stażem. Odpowiedzialni za koordynację i aranżację wystaw. Realizacja wystaw na terenie Polski i zagranicą, w tym wystaw plenerowych i projektów sitespecific, montaż wystaw w przestrzeniach niestandardowych: m.in. obiektach zabytkowych, halach postindustrialnych. Odpowiedzialni za produkcję prac do przestrzeni publicznej zrealizowanych przez BWA w Tarnowie (m.in. Wilhelma Sasnala, Rafała Bujnowskiego, Maurycego Gomulickiego).

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU – WERNISAŻ WYSTAWY „CO TY SOBIE WYOBRAŻASZ?”

Prowadzenie – Fundacja Kultury i Sztuki – „i Kropka” , Biuro Wystaw Artystycznych

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych Pałacyk w Parku Strzeleckim, ul. Słowackiego1

Uczestnicy: WSZYSCY UCZESTNICY Cyklu warsztatów animacyjno-artystycznych „Co ty sobie wyobrażasz?”

Termin: 21 listopad (sobota), g.15:00

W programie między innymi:

W scenerii wystawy, instalacji prezentującej efekty twórcze cyklu warsztatów animacyjno-artystycznych „Co ty sobie wyobrażasz?” uczestnicy projektu otrzymają dyplomy, certyfikaty poświadczające nabyte umiejętności oraz upominki ufundowane przez GRUPĘ AZOTY - Głównego Partnera Projektu.

 

Organizatorzy:

Projekt Fundacji Kultury i Sztuki – i Kropka:
Patrycja Nowak: autorka projektu, dyrektor programowy, założycielka i wiceprezes Fundacji „i Kropka"
Grażyna Nowak: menadżer i koordynator projektu, założycielka i prezes Fundacji i Kropka
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Tel.+48 793 665 883

Biuro Wystaw Artystycznych. Instytucja Kultury Tarnowa.
Ewa Łączyńska –Widz: dyrektor BWA
Magda Burdzyńska: artystka grafik, oprawa graficzna
Aleksandra Kubisztal: animator, nabór uczestników, recepcja

Główny Partner: GRUPA AZOTY

Informacje:

www.fundacjaikropka.pl
https://www.facebook.com/fundacjaikropka?fref=ts
www.bwa.tarnow.pl
https://www.facebook.com/pages/BWA-Galeria-Miejska-Tarn%C3%B3w/144399818969894?ref=ts