logoKrowa w kropki
czyli – No to co, że kończy się lato?!
Interdyscyplinarny projekt artystyczno-kulturalny dla dzieci i młodzieży

TARNÓW - 27, 28, 29 SIERPNIA 2014

 

 

 W programie:

1. DZIECI ŚWIATA
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA KAI CYGANIK

Tajlandia, Peru, Nepal, Mongolia, Madagaskar, Laos, Kambodża, Japonia, Indonezja, Indie, Gwatemala, Filipiny, Ekwador, Brazylia, USA

Od autorki:
Kiedy byłam mała, moim największym marzeniem było szybko stać się Dorosłym. Dziś jako Dorosły żałuję, że nie jestem już dzieckiem. Brakuje mi popołudni przeskakanych w gumę na alejce przed blokiem, dziewczyńskich kłótni o miejsce na trzepaku, szalonej jazdy rowerem i tych wszystkich wakacji, kiedy z buziami usmarowanymi sokiem z borówek, z leszczynowymi łukami biegaliśmy całą bandą po lesie, bawiąc się w Indian. Wychowałam się po części w betonowej dżungli typowego polskiego osiedla, po części w górach Beskidu Sądeckiego, w chatce bez prądu, gazu i bieżącej wody, gdzie Tata przy świecach czytał nam na dobranoc legendy śląskich górników, a większość dni upływała na pasieniu krów z wiejskimi dziećmi, zbieraniu grzybów i ziół. Kiedy byłam dzieckiem, nie interesowało mnie to, co dzieje się gdzie indziej. Świat zamykał się gdzieś między objęciami Mamy, linią Radziejowej, zapachem macierzanki i długimi falami programu pierwszego Polskiego Radia, które wieczorami nadawało słuchowiska dla dzieci (i było jedyną stacją, którą wtedy w naszych górach odbierało radio Major na płaskie baterie). Zauważyłam, że tak właśnie jest z dziećmi na całej Ziemi – niezależnie od tego gdzie żyją, jaki mają kolor skóry i w jakim języku się porozumiewają – ich światy zamykają się w rzeczach prostych, codziennych i przynoszących małe radości. Kiedy brzuszek jest pełny, w ciągu dnia jest się z kim bawić, a wieczorami mama nuci do snu kołysankę – wszystko jest na swoim miejscu. Często, podróżując do krajów biednych i słabo rozwiniętych, musiałam borykać się z żalem i współczuciem, jakie budził we mnie widok małych uszargańców, których jedyną zabawką jest patyk i stara dętka od roweru. Nie jestem jednak wcale pewna, czy taki dzieciak, żyjący w małej laotańskiej wiosce na brzegach Mekongu albo w głuszy amazońskiego lasu deszczowego, byłby szczęśliwszy w sterylnym świecie japońskiego rówieśnika. Lepiej mieć oswojoną, wytresowaną małpkę, która przesiaduje na ramieniu i podkrada ciastka, które przywieźli ze sobą grubi, amerykańscy turyści, czy najnowocześniejszą wersję iPada z grami video i szybkim internetem? Takie pytania zadają sobie Dorośli. Dzieci cieszą się tym, co mają, bo nie znając innej rzeczywistości, nie mają porównania. Na każdej szerokości geograficznej tak samo się uśmiechają, są równie ciekawe, dociekliwe i odkrywcze. I żadne z nich nie zdaje sobie sprawy, że bycie Dorosłym wcale nie jest zabawne.

Kaja Cyganik – dziennikarka, podróżniczka, blogerka. Czasami poetka – wydała w Polsce trzy tomiki wierszy. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na UJ. Zamiast bronić magisterkę „Neron artysta czy władca?” na mediateranistyce, wyjechała szukać szczęścia do Dublina. Znalazła je trochę dalej, po drugiej stronie Atlantyku. Mieszka w Kanadzie z mężem i kotem włóczęgą, kilometr od Wodospadu Niagara, pracuje wszędzie, gdzie złapie internet. Na co dzień administruje stronę www.wycieczki.ca, projektuje grafiki i nadzoruje szeroko rozumianą promocję kramu z wycieczkami. Z trasy pisze podróżnicze reportaże, felietony, blog i kartki pocztowe do znajomych. Podróże są jej pracą, pasją i sposobem na życie. Cygaństwo leży nie tylko w jej nazwisku, ale i w naturze. Zanim wyjechała w świat, pracowała przez siedem lat w telewizji TVN w Krakowie, a przez dziesięć współpracowała nieregularnie z TVP Kraków.

Miejsce: Tarnowski Rynek
Termin: 27.08. – 27.09.
Otwarcie wystawy: 27.08, godz.18:00

 

2. WARSZTATY MUZYCZNO-LITERACKIE, czyli jak bawić się muzyką i słowem
Prowadzi: Ania Broda, wokalistka, multiinstrumentalista, kompozytorka, autorka tekstów

Eksperymenty z dźwiękiem i rytmem, szybka nauka wpadających w ucho melodyjek. Tworzenie muzycznych obrazków do tekstów z udziałem wdzięcznych rekwizytów, jak dzwonki, trójkąty i tamburyny.
Część pierwsza:
Podręczny warsztatcik muzyczno-literacki
piosenki śmieszne i dziwne,
liryczne i fantastyczne,
bajeczne i o wietrze ...
wiersze i muzyka dla smyka
w towarzystwie cymbałów, pianina i srebrnego trójkąta!
W programie m.in. teksty A. Brody, D. Gellner, D. Wawiłow, N. Usenko
O czarnym lwie , srebrnych księżniczkach, o skrzatach i innych niezwykłych zjawiskach.
Część druga:
Warsztacik małego melomana
Eksperymenty z dźwiękiem i rytmem, szybka nauka wpadających w ucho melodyjek. Autorski pomysł na tworzenie muzycznych obrazków do tekstów z udziałem wdzięcznych rekwizytów, jak dzwonki, trójkąty i tamburyny.
Zwieńczeniem warsztatów będzie udział dzieci w koncercie familijnym: Teatr Piosenki Ani Brody  pt. „Bajka jest podróżą”
Interpersonalny charakter zajęć rozbudzi wyobraźnię dzieci. Pozwoli puścić wodze fantazji i przeżyć cudowną przygodę w krainie sztuki.

Miejsce: Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5 i Tarnowski Rynek
Termin: 27 sierpnia (środa), godz.16:30 -17:30
Po zajęciach dzieci wystąpią w koncercie „Bajka jest podróżą”.
Uczestnicy: 6 -13 lat
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
zajęcia bezpłatne

 

3. BAJKA JEST PODRÓŻĄ. Teatr Piosenki Ani Brody.
(Koncert familijny)
Autorski koncert inspirowany baśnią Ireny Kwinto „Zaczarowana Lutnia”, z udziałem dzieci biorących udział w warsztatach, wzbogacony o barwnie opowiadane historie oraz animację gry na cymbałach wileńskich.

Miejsce: Tarnowski Rynek
Termin: 27 sierpnia (środa), godz. 18:00
wstęp wolny

Ania Broda
Od zawsze  śpiewa, gra na cymbałach, pianinie i bębnach. Komponuje muzykę filmową, autorską i tradycyjną. Pisze  piosenki, kołysanki i inne miniatury muzyczne. Inspiracją jest dla niej piękna poezja – szczególnie ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa. W muzyce szuka nastrojów, kolorów, wzruszeń, tajemnic i nieprawdopodobnych historii, poruszających delikatne struny wyobraźni. Wokalistka obdarzona niezwykłym, wyrazistym głosem, mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Współtwórca Kapeli Brodów. Jej koncerty budzą duszę i wrażliwość na piękno. Prowadzi warsztaty śpiewu „białym” głosem oraz zajęcia muzyczno-edukacyjne dla dzieci i dla dorosłych. Improwizuje i prowadzi muzykoterapię dla ludzi z zespołem Downa. Nagrała sześć płyt. Jej ostatni autorski album „A ja nie chcę spać”, inspirowany wierszami polskich poetów, otrzymał główną nagrodę w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka 2011. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

 

4. „W 7 godzin dookoła siebie” WARSZTATY TEATRALNE
Prowadzą: Matylda Baczyńska i Kamil Toliński, aktorzy teatralni i filmowi
Dwa sety intensywnych ćwiczeń. Każdy z uczestników pozna podstawy pracy nad swoim ciałem, głosem i dykcją, dowie się co to jest improwizacja i jak można ją „uprawiać”. Na zakończenie warsztatów na Tarnowskim Rynku odbędzie się prezentacja nabytych umiejętności. Najważniejszym celem warsztatów jest rozbudzenie wyobraźni oraz próba poznania samego siebie.

Miejsce: Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5 i Tarnowski Rynek
Termin: 28 sierpnia (czwartek), godz. 9:00-12:00 i 15:00-19:00 (jedna grupa)
Uczestnicy: 7-16 lat
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
zajęcia bezpłatne

Matylda Baczyńska
Absolwentka PWST im L. Solskiego w Krakowie. Od 2011 roku związana z Teatrem L. Solskiego w Tarnowie. Laureatka nagrody im. Nardellego za najlepszy debiut na scenach teatrów dramatycznych w sezonie 2012/2013. W 2012 wyróżniona nagrodą „Nadzieja Roku”, przyznawaną przez radę miasta Tarnowa. Zagrała w takich filmach jak „Korowód” (reż. J. Stuhr), „Cisza”(reż. S. Pstrong), „Święty Interes” (reż. M. Wojtyszko). Szerszej publiczności znana z seriali takich jak „Plebania”, „Ojciec Mateusz”, czy „Ludzie Chudego”. Jej pasją jest praca z dziećmi, o czym niektórzy mieszkańcy Tarnowa i okolic mogli się już przekonać.

Kamil Toliński
Absolwent PWST im L. Solskiego wydział zamiejscowy we Wrocławiu. Aktor teatralny i filmowy. Zagrał w wielu filmach, min. „Róża” (reż. W. Smarzowski), „80 milionów” (reż. W. Krzystek), „Generał Nil” (reż. R.Bugajski). Szerszej publiczności znany z takich seriali jak „Julia”, „Klan”, „Na wspólnej”, „Usta Usta”, „Pierwsza Miłość”. Już jako uczeń liceum działał energicznie w Teatrze Szpila, gdzie wyreżyserował trzy sztuki i tam też już jako absolwent szkoły teatralnej prowadził warsztaty dla młodzieży.

 

5. „CISZA! TRWA NAGRANIE”
WARSZTATY RADIOWE DLA MŁODYCH DZIENNIKARZY
Prowadzi  Łukasz Grygiel, dziennikarz
Zajęcia posłużą poznaniu specyfiki pracy dziennikarza. Uczestnicy nabędą umiejętność posługiwania się tzw. „językiem radiowym”. Podczas prób mikrofonowych zaznajomią się z tajnikami narracji, akcentowania oraz modulacji głosu. Duży nacisk położony będzie na praktykę. Do zadań uczestników należeć będzie m.in. zbudowanie tekstu dziennikarskiego,  redagowanie informacji prasowych oraz przeprowadzenie wywiadu. Dzięki ćwiczeniom młodzi dziennikarze nabędą umiejętność trafnego zadawania pytań i poprawnego mówienia. Każdy z uczestników otrzyma zapis swoich materiałów dźwiękowych powstałych w trakcie zajęć.

Miejsce: Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5 i Tarnowski Rynek
Termin: 28 sierpnia (czwartek) godz. 17:00-19:00
Uczestnicy: 16 -19 lat
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
zajęcia bezpłatne

Łukasz Grygiel
Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej. W zawodzie dziennikarza pracuje od ośmiu lat. Zaczynał jako stażysta w telewizji „Ctv” w swoim rodzinnym mieście na Śląsku. Swój warsztat doskonalił także w portalu internetowym jaw.pl, gazecie „Co tydzień” oraz Jaworzno24. Praktykę zdobywał również w Telewizji Silesia. Od blisko czterech lat mieszka w Tarnowie. Pracował w Telewizji Regionalnej IMAV.TV a od półtora roku jest reporterem w tarnowskim oddziale Radia Eska.

 

6. „FIOLETOWA KROWA”
Spektakl Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Reżyseria: Wiktor Loga-Skarczewski.
Występują: Anna Antoniewicz, Tomas Kollarik, Monika Mazur, Piotr Nerlewski, Tomasz Włosok, Małgorzata Zielińska.

Ta poetycka podróż przez bajkowy świat Dżambli, dziwnych stworzeń z utworów Edwarda Leara, które opowiadają nam o swoich szalonych przygodach, zdarzeniach, których byli świadkiem, niekiedy snując również zmyślone historie. Spektakl jest adaptacją, stworzoną na podstawie „Antologii angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej”, w przekładzie S. Barańczaka. Znalazły się tam utwory takich autorów jak: William Cartwright, A.A. Milne, Hilaire Beloc, A.E. Housman, Harry Graham, John Updike, John Ciardi, Ogden Nash, E.Lear.

Miejsce: Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5
Termin: 29 sierpnia (piątek), godz.17:00 i godz.19:00
Dzieci, młodzież, dorośli
wstęp wolny

 

7. WARSZTATY RADIOWE i KROPKA
Prowadzi Piotr Kopa, dziennikarz

Tajniki pracy dziennikarskiej oraz nabywanie i ćwiczenie umiejętności dziennikarza radiowego odbywać się będą w profesjonalnym studio radiowym - tarnowskim studio Radia Kraków. Podczas zajęć ich uczestnicy zostaną wprowadzeni w specyfikę pracy w radiu, zapoznają się z językiem radia, podstawowym sprzętem radiowym. Wspólnie ustalą plan pracy (wymyślanie scenariusza audycji radiowej, cyklu informacji lub minisłuchowiska, ewentualnie wspólny wybór gotowego tekstu, który zostanie przez uczestników nagrany). W części praktycznej warsztatów doświadczą pracy z mikrofonem, nagrywanie wcześniej zredagowanego tekstu, montaż. Wysłuchają gotowego słuchowiska radiowego. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają gotowe słuchowiska, będące efektem ich pracy w studio radiowym na adresy mailowe ich rodziców.

Miejsce: tarnowskie studia Radia Kraków, Rynek 9
Termin: 29 sierpnia (piątek), godz. 18:00- 20:00
Uczestnicy: 10 -14 lat
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
wstęp wolny

Piotr Kopa
Z wykształcenia filolog polski, z zawodu dziennikarz, z zamiłowania copywriter i lektor. Przewodniczący Rady Fundacji „i Kropka”. Z mikrofonem pracuje od ponad piętnastu lat. Szlify zdobywał w Agencji Informacyjnej tarnowskiego Radia MAKS. W ciągu ośmiu lat pracy w rozgłośni pracował jako serwisant, wydawca, prezenter, prowadzący i komentator wydarzeń sportowych (ekstraklasowa koszykówka oraz żużel). Laureat nagrody w pierwszej edycji prestiżowego konkursu NBP i Agencji Reutera dla dziennikarzy zajmujących się tematyką biznesową. Współautor audio-przewodnika po Tarnowie, wielu audycji tematycznych emitowanych na antenie Radia MAKS. Od 15 lat pracuje również jako lektor filmowych dubbingów, prezentacji, szkoleń, gier komputerowych. Obecnie związany z Radiem Kraków.

----------
Organizator zastrzega sobie prawo do wykonania dokumentacji fotograficznej, fonicznej i filmowej podczas realizacji interdyscyplinarnego projektu artystyczno-kulturalnego dla dzieci i młodzieży pt. „Krowa w kropki czyli - No to co że kończy się lato?!” i wykorzystania jej w celach informacyjnych, reklamowych, promocyjnych, dokumentacji i sprawozdawczości na wszystkich polach eksploatacji.

Projekt Fundacji Kultury i Sztuki – i Kropka:
Patrycja Nowak: autorka i kierownik artystyczny projektu, dyrektor programowy, założyciel i wiceprezes Fundacji
Grażyna Nowak : koordynator i kierownik biura projektu, założyciel i prezes Fundacji
Anna Nowacka: projekt plakatu, wizualizacja, główny designer i członek zarządu Fundacji
Partner projektu: Tarnowskie Centrum Kultury

Fundacja kultury i sztuki - „i Kropka”
www.fundacjaikropka.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

logo                    logo kultura tarnow pl         TCK logo

 

wsp-éfinansowany