GRUPA AZOTY rozwija wyobraźnię i KROPKA


logo 
ZAPRASZAMY DZIECI

do udziału w cyklu warsztatów animacyjno-teatralnych:

pt.„CO TY SOBIE WYOBRAŻASZ?”

 

Organizator: Fundacja Kultury i Sztuki – i Kropka
Partner: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Główny Partner: GRUPA AZOTY
Sponsor: MPEC Tarnów

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Pałacyk w Parku Strzeleckim ul. Słowackiego 1
Terminy: od 10 maja do 13 września 2014r.


plakatProgram cyklu warsztatów animacyjno-teatralnych pt. ”Co ty sobie wyobrażasz?” oparty jest na metodzie doświadczania, poprzez udział w procesie tworzenia w różnorodnych dziedzinach twórczości związanych z teatrem. Projekt adresowany jest do dzieci w wieku od 5 do 12 lat.
Na projekt składa się 10. autorskich programów i imprezy towarzyszące: warsztaty teatralno-rozwojowe, warsztaty scenograficzne, warsztaty psychoedukacyjne, warsztaty taneczne, pokaz teatru tańca, improwizowane czytanie nowej sztuki teatralnej dla dzieci.
Program przygotował zespół zawodowych twórców, artystów, aktorów i animatorów: Oliwia Jakubik aktorka, specjalistka terapii ekspresyjnej i technik relaksacyjnych; Anna Nowacka - historyk sztuki, grafik, projektant ubioru; Olga Świderska psycholog, terapeuta, coacher, trener, autorka pierwszych w Polsce bajek coachingowych dla dzieci; Anna Maria Karabela - tancerka, choreograf; Patrycja Nowak - scenarzystka, autorka scenariuszy filmowych, telewizyjnych i teatralnych, autorka książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarka, Piotr Czabański - ornitolog, Daria Woszek - reżyserka teatralna i filmowa
Jego główną ideą jest podnoszenie poziomu kompetencji, stymulowanie kreatywności, rozwijanie umiejętności związanych z twórczym myśleniem, nabywanie wiedzy, oraz doświadczeń artystycznych dzieci.


Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, wymaga jedynie wcześniejszego zgłoszenia w wybranych przez siebie zajęciach i programach. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia.
Zapisy przyjmowane są w Biurze Wystaw Artystycznych,
adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


CO TY SOBIE WYOBRAŻASZ?

HARMONOGRAM:

10 maj (sobota), g. 11, g.15  WARSZTATY TEATRALNO-ROZWOJOWE
7 czerwiec (sobota), g.11. g.15            WARSZTATY SCENOGRAFICZNE
12 lipiec (sobota), g.11. g.15  BAJKI COACHINGOWE
6 wrzesień (sobota) g.11 g.13 WARSZTATY TANECZNE
6 wrzesień (sobota) g.15  POKAZ TEATRU TAŃCA
13 wrzesień (sobota) g. 17 IMPROWIZOWANE CZYTANIE SZTUKI DLA DZIECI „COOLERSKIE PTAKI”
i ZAKOŃCZENIE PROJEKTU


PROGRAM:

WARSZTATY TEATRALNO – ROZWOJOWE
Termin: 10 maj, godz.11, godz.15


OLIWIA JAKUBIK:
autorka i prowadząca warsztaty, aktorka, specjalistka terapii ekspresyjnej i technik relaksacyjnych.
Program dla dwóch grup wiekowych:

I. TEATR LALKI I PRZEDMIOTU:
dzieci: 8,9,10 lat
czas zajęć: 1 h 40min.
termin - 10 maja, godz.11
rekwizyty: zapewnia organizator,
dzieci prosimy o przyniesienie 2 starych przedmiotów z domu, a jak nie mają starych to swoje ulubione lub jeden stary i jeden ulubiony przedmiot, np. chustkę lub apaszkę.

Opis warsztatów:
Podczas warsztatów dzieci używają wyobraźni do budowania własnych lalek, nadają im charaktery i tworzą fabuły teatralne. Poprzez wyrażanie emocji za pomocą lalek i przedmiotów, dzieci kształtują swoją wrażliwość, empatię i kreatywność. Podczas warsztatów będziemy wykorzystywać przedmioty codziennego użytku – np. lampy, sztućce, jak również tkaniny, papier, folię. Będziemy zmieniać funkcję tych przedmiotów, nadawać im nowy charakter. Dzieci poznają techniki animacji. Nabyte umiejętności będą wykorzystane przy tworzeniu scenek i etiud.

II. ELEMENTARNE ZADANIA AKTORSKIE:
dzieci: 10, 12 lat
czas zajęć: 1 h 40 min.
termin: 10 maj, godz.15
rekwizyty: zapewnia organizator

Opis warsztatów:
Podczas warsztatów dzieci poznają elementarne zadania aktorskie. Będziemy uczyć się jak poprawnie mówić i odpowiednio wykorzystywać swój głos. Praca nad krótkim tekstem pozwoli dzieciom na wcielenie się w różne postaci także zwierzęta. Będziemy używali wyobraźni do stworzenia jak najbardziej wiarygodnych postaci. Każdy z uczestników będzie maił szanse na zaprezentowanie siebie.

WARSZTATY SCENOGRAFICZNE
Termin: 7 czerwiec, godz.11, godz.15
ANIA NOWACKA:
autorka i prowadząca warsztaty; historyk sztuki, grafik, projektant ubioru.

Program dla dwóch grup wiekowych:
I. WARSZTATY SCENOGRAFICZNE:
dzieci: 6-8 lat
czas zajęć: 2 h
termin – 7 czerwiec, godz.11

II. WARSZTATY SCENOGRAFICZNE:
dzieci: 9-12 lat
czas zajęć: 2,30 h
termin: 7 czerwiec, godz.15
rekwizyty zapewnia organizator

Opis warsztatów:
W obu grupach warsztaty będą podzielone na pracę z tekstem i pracę kreatywną, twórcze tworzenie scenografii. Wspólnie przeczytamy tekst bajki edukacyjnej „Czerwony Kapturek w mieście”. Omówimy postaci, zastanawiamy się nad tym jacy są bohaterowie bajki, jak można symbolicznie je przedstawić używając miedzy innymi barw do określenia dobrych i złych charakterów, ich zachowań. Zastanawiamy się też nad formą scenografii, młodsze dzieci nad bardziej dosłowną, a starsze nad wykreowaniem jej symbolicznej formy. W drugiej części warsztatów będziemy realizować elementy scenografii na podstawie wypracowanych i przedyskutowanych pomysłów. Scenografia będzie budowana w skali. Na końcu, gdy już będziemy mieć gotową scenę, dzieci będą mogły same zadecydować jak operować światłem, jak stworzyć klimat oddający dany fragment tekstu.


BAJKI COACHINGOWE - WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE
Termin: 12 lipiec, godz.11, godz.15
OLGA ŚWIDERSKA:
autorka i prowadząca warsztaty; psycholog, terapeuta, coacher, trener, autorka pierwszych w Polsce bajek coachingowych dla dzieci.

Program dla dwóch grup wiekowych:
I. WARSZTAT PSYCHOEDUKACYJNY O SZCZĘŚCIU
dzieci: 7, 8 lat
czas zajęć: 2 godziny zegarowe
termin: 12 lipiec, godz.11
II. WARSZTAT PSYCHOEDUKACYJNY O SZCZĘŚCIU
dzieci: 9,10,11 lat
czas zajęć: 2 godziny zegarowe
termin: 12 lipiec, godz.15
pomoce naukowe zapewnia organizator

Opis warsztatów:
Warsztat psychoedukacyjny o szczęściu służy pogłębieniu świadomości dzieci na temat tego, czym jest szczęście, kto w jaki sposób odczuwa swoje szczęście, jak można zapewnić szczęście sobie a także przysłużyć się do tego, aby szczęście odczuwali nasi bliscy. W ramach warsztatu, dzieciom zostanie przedstawiona bajka coachingowa o szczęściu, która będzie wstępem do dyskusji o tym, czym to szczęście jest. Następnie każdy będzie definiował, co dla niego oznacza ten wspaniały stan, czym takie szczęście jest dla naszych rodziców i bliskich. Zastanowimy się także nad magicznym pytaniem: JAK. Czyli jak sobie dostarczyć jak najwięcej szczęścia i nie pozwolić, aby ono nas opuściło. Zwieńczeniem warsztatu będzie utworzenie wspólnej wielkiej ilustracji do bajki o szczęściu, która pozostanie jako nasze dzieło w BWA.


WARSZTATY TANECZNE
Termin: 6 wrzesień, godz.11, godz.13
ANNA MARIA KARABELA:
autorka i prowadząca warsztaty; tancerka, choreograf.

Program dla dwóch grup wiekowych:
I. WARSZTATY TANECZNE
dzieci: 5 -6 lat
czas zajęć:45 minut
termin: 6 wrzesień, godz.11
II. WARSZTATY TANECZNE
dzieci: 10 -12 lat
czas zajęć: 75 min.
termin: 6 wrzesień, godz.13
Ubiór dzieci: wygodne ciuchy i skarpetki (na zjęciach dieci nie ćwiczą butach ani baletekach)

Opis warsztatów:
Zajęcia taneczne zawierające zestawienie elementów z różnych technik tańca współczesnego ( Limon, Cunningham, Laban, Forsythe). Zajęcia te oferują możliwość rozwijania wiedzy i doświadczenia ciała i jego ruchu w technice tańca współczesnego. Pogłębiają świadomość swojego ciała, przestrzeni, dynamiki ruchu. Uczą operowania ciałem przy uwzględnieniu jego anatomicznych predyspozycji i bezpiecznego poruszania się na podłodze. Poruszają wyobraźnię i kreatywność uczestników poprzez wybrane odniesienia imaginacyjne i działania twórcze.


TEATR TAŃCA:
Spektakl: Solo „it’s all right”
Termin: 6 wrzesień, godz.15
dla widzów 7-12 lat

Tematyka spektaklu dotyczy wszystkich osób zainteresowanych magią Teatru Tańca, która uczy i pokazuje jak wiele treści, emocji oraz doznań estetycznych można przekazać widzowi za pomocą własnego ciała. Spektakl opowiada o wstydzie, lęku i pokazuje jak przełamywać swój strach. Na scenie widzimy jedną osobę bardzo zawstydzoną i przestraszoną tym, że jest obserwowana przez innych ludzi. Nie może się nigdzie schować ponieważ scena jest zupełnie pusta, postawiona „pod murem” , nie widząc inneg wyjścia, postanawia „oswoić” się z tą sytuacją i zapoznać z patrzącymi na nią widzami. Spektakl pokazuje realną sytuacje, dzieje się tu i teraz oraz odzwierciedla emocje, które towarzyszą każdemu dziecku w podobnej sytuacji.


IMPROWIZOWANE CZYTANIE NOWEJ SZTUKI TEATRALNEJ DLA DZIECI I ZAKOŃCZENIE CYKLU WARSZTATÓW ANIMACYJNO – TEATRALNYCH PT. „CO TY SOBIE WYOBRAŻASZ?”.
Termin: 13 wrzesień, godz.17
dla widzów z klas 1-3 i wszystkich uczestników warsztatów wraz z rodzicami i opiekunami
IMPROWIZOWANE CZYTANIE:
”COOLERSKIE PTAKI” (tytuł roboczy).
scenariusz: Patrycja Nowak, scenarzystka, autorka scenariuszy filmowych, telewizyjnych i teatralnych, autorka książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarka, i Piotr Czabański (ornitolog), reżyseria: Daria Woszek, reżyserka teatralna i filmowa, występują: aktorzy i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.
Prezentacja spektaklu w różnych fazach jego tworzenia, nastawiona na komunikację i interakcją z publicznością. Sztuka podejmuje ważną tematykę, jak: tolerancja, inność, indywidualność, ale też porusza tematy, które pomogą współczesnym dzieciom lepiej i piękniej żyć. Do tego dodajemy sporą garść wiedzy ornitologicznej na temat ptaków. Improwizowanemu czytaniu towarzyszyć będzie spotkanie z autorami sztuki.

ZAKOŃCZENIE WARSZTAÓW:
wg odrębnego scenariusza, połączone z przekazaniem wszystkim uczestnikom certyfikatów – gadżetów


Projekt Fundacji Kultury i Sztuki – i Kropka:
Patrycja Nowak: autorka projektu, dyrektor programowy, założyciel i wiceprezes Fundacji „i Kropka”
Grażyna Nowak : menadżer projektu, założyciel i prezes Fundacji i Kropka
Projekt plakatu: Magda Burdzyńska – BWA Tarnów

 

Organizator zastrzega sobie prawo do wykonania dokumentacji fotograficznej, fonicznej i filmowej podczas realizacji cyklu warsztatów animacyjno – teatralnych dla dzieci pt. „Co ty sobie wyobrażasz?” i jej wykorzystania w celach informacyjnych, reklamowych, promocyjnych, dokumentacji i sprawozdawczości na wszystkich polach eksploatacji.


Informacje:
www.fundacjaikropka.pl
https://www.facebook.com/fundacjaikropka?fref=ts
www.bwa.tarnow.pl
https://www.facebook.com/pages/BWA-Galeria-Miejska-Tarn%C3%B3w/144399818969894?ref=ts&fref=ts

 

logo