logo

„Filmowanki i kropka! – warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży”

 

Projekt realizowany w ramach cyklu Filmy Młodego Widza30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Tarnów

Namiot Festiwalowy - 26, 27, 28, 29 kwietnia 2016

 

DZIEŃ I: 26 kwietnia 2016 (wtorek)

WARSZTATY REALIZACJI DŹWIĘKU

Program:

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak właściwie powstaje nagranie? Albo jak nagłaśnia się koncert? Albo nagrywa dźwięk na planie filmowym? Świat realizacji dźwięku jest światem nowoczesnych technologii i kreatywnej pracy z niezwykłymi ludźmi, w niecodzienny sposób. Podczas zajęć będziemy poznawać ogólne zasady powstawania nagrań, tworzenia nagłośnienia czy pracy dźwiękowca na planie filmowym. Zobaczymy w akcji sprzęt wykorzystywany przez zawodowców, będziemy mogli sami wziąć udział w nagraniu, poznamy różne rodzaje mikrofonów i podstawowe pojęcia związane z pracą realizatora dźwięku.

Warsztaty realizacji dźwięku połączone są z improwizacją aktorską, ćwiczeniami dykcji, dźwiękonaśladownictwa i opowiadania historii ruchem - wszystko to w zabawnej i przystępnej formie, która przypadnie do gustu uczestnikom w każdym wieku. Warsztaty mogą być początkiem nowej pasji, a na pewno będą niezwykłym doświadczeniem dla każdego uczestnika.

Prowadzenie:

Krzysztof Buratyński, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, aktor, realizator dźwięku. We własnym voicestudio nagrań w Krakowie realizuje projekty związane z produkcją i nagrywaniem muzyki, tworzy na potrzeby teatru, filmu, opracowuje też autorską metodę nauczania śpiewu w przestrzeni studyjnej, z użyciem mikrofonów i nowoczesnych technologii realizatorskich.

Klaudyna Góralska, filmoznawca, charakteryzatorka teatralna i filmowa, scenarzystka, reżyserka , założycielka Grupy Musicalowej Mandragora w Krakowie.

Miejsce: Namiot Festiwalowy, tarnowski Rynek

Uczestnicy: 1 grupa, dzieci i młodzież 7-15 lat

Czas trwania: 3godz. 30min. / g.10:00-13:30

DZIEŃ II: 27 kwietnia 2016 (środa)

WARSZTATY PLAKATU FILMOWEGO

Program:

Warsztaty plakatu filmowego są sposobem oswajania dzieci i młodzieży z podstawową wartością projektowania plakatu jaką jest konieczność indywidualnego przeżycia tematu, pokazania go poprzez osobisty kontakt z dziełem filmowym, z pominięciem powszechnie stosowanej metody opatrywania teksem kadrów filmowych. Formuła ta w sposób jednoznaczny odnosi się do niedoścignionej koncepcji Polskiej Szkoły Plakatu, w ramach której to twórca definiuje najistotniejsze płaszczyzny kontaktu z odbiorcą eksponując subiektywny odbiór obrazu filmowego. Podczas warsztatów uczestnicy wykonywać będą plakaty techniką collage z gotowych materiałów, z możliwością użycia markerów, ołówków, farb.

Prowadzenie:

Bartłomiej Bałut, dyrektor Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie, gdzie prowadzi zajęcia z Grafiki Reklamowej na kierunku Grafika, wykładowca Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z Liternictwa i Technologii Informacyjnej. Malarz, projektant znaków i akcydensów.

Miejsce: Namiot Festiwalowy , tarnowski Rynek

Uczestnicy: 1 grupa , 10 -12 lat

Czas trwania: 1godz. 30 min. / g.10:00-11:30

DZIEŃ II: 27 kwietnia 2016 (środa)

WARSZTATY RZEŹBIARSKIE: STATUETKI i GADŻETY FESTIWALOWE

Program:

Warsztaty będą obejmowały stworzenie przez uczestników niewielkiej  formy przestrzennej. Tematem będzie statuetka filmowa. Na podstawie wybranego materiału filmowego uczestnik stworzy kompozycje przestrzenną o wymiarach około 30 cm. Głównym celem kompozycji będzie stworzenie metafory plastycznej, odnoszącej się do wybranego utworu filmowego. Materiałem będą proste bryły z styroduru, które w razie konieczności będziemy dowolnie przycinać i łączyć. Materiałem pomocniczym będzie również papier czy tektura.

Prowadzenie:

Jacek Dudek, W 2013 roku dyplom w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego na wydziale rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestnik plenerów i wystaw w tym międzynarodowych. W roku akademickim 2012/2013 stypendium Rektora ASP Kraków. Laureat konkursu "Osobowość artystyczna roku " ASP Kraków 2013. Laureat głównej nagrody w konkursie o statuetkę art. Nobel  Żyrardów 2013 oraz Grand Prix w Salonie Jesiennym Tarnów 2013.

Miejsce: Namiot Festiwalowy , tarnowski Rynek

Uczestnicy: 1 grupa, 13-15 lat

Czas trwania: 1godz. 30 min. / g.12:00-13:30

DZIEŃ III:28 kwietnia 2016 (czwartek)

WARSZTATY DUBBINGU: Łubu-dubbu, łubu-dubbing, czyli GŁOS w filmie

Program:

Celem warsztatów, wg programu Piotra Kopy, jest zapoznanie uczestników z trudną sztuką dubbingu. Zajęcia będą miały charakter aktywizujący, włączający dzieci do wspólnego działania. Treści teoretyczne zostaną ograniczone do minimum, stawiamy na ćwiczenia i wspólną z dziećmi pracę. W programie: interaktywny wykład na temat „niezwykłej polskiej szkoły dubbingu” oraz istoty dubbingu ilustrowany fragmentami filmów. W części praktycznej warsztatów wszyscy uczestnicy, podzieleni na grupy i wspólnie z prowadzącymi zajęcia tworzyć będą własne dialogi do wybranych fragmentów filmów. Po tej twórczej literackiej części zajęć nastąpi prezentacja napisanych dialogów i nagrywanie własnego dubbingu, poprzedzone ćwiczeniami aktorskimi z zakresu interpretacji, emisji głosu i pracy z mikrofonem. Na zakończenie nagrań wszyscy posłuchamy nagranych dubbingów.

Prowadzenie:

Piotr Kopa, dziennikarz, lektor filmowych dubbingów, prezentacji, szkoleń, gier komputerowych. Znany z Radia Maks, Radia Kraków, obecnie związany z PWSZ w Tarnowie.

Małgorzata Maniak, lektorka. Jej głos można usłyszeć w każdym radiu i każdej telewizji w Polsce, współpracowała również z BBC. Obecnie jest szefem kreacji w RPM-ie u J. Jankowskiego i Sł. Siedlika.

Miejsce: Namiot Festiwalowy , tarnowski Rynek

I GRUPA

Uczestnicy: 10-13 lat

Czas trwania: 1godz.30 min. / g.10:00-11:30

II GRUPA

Uczestnicy: 10-13lat

Czas trwania: 1godz.30 min. / g.12:00-13:30

DZIEŃ IV:29 kwietnia (piątek)

WARSZATATY FILMOWE: JAK DZIAŁA KINO?

Wstawić Logo FILMOTEKA SZKOLNA

Warsztaty filmowe rekomendowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Dział Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji.

Program:

Ile lat ma kino?

Czym był pierwszy w historii film?

Kto to są bracia Lumiere?

Po co w taśmie filmowej dziurki?

Na te i inne pytania dotyczące powstania i funkcjonowania sztuki filmowej poszukamy odpowiedzi. Odtworzymy historyczną projekcję Lumierów w paryskim salonie indyjskim Grand Cafe. Wspólnie wykonamy swoje (być może pierwsze w życiu) animacje – nadamy obrazom ruch. Na koniec sprawdzimy swoją wiedzę grając we własnoręcznie przygotowaną wielką grę planszową.

Prowadzenie:

Urszula Szkwarek, absolwentka wrocławskiego kulturoznawstwa, studentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Animatorka czasu wolnego, od lat pracuje nad programami obozów dla dzieci. Współpracuje z krakowskim kinem KIKA, gdzie prowadzi warsztaty o tematyce filmowej i nie tylko.

Miejsce: Namiot Festiwalowy , tarnowski Rynek

Uczestnicy: 1 grupa, 10-15lat

Czas trwania: 1 godz. 30 min. do 2 godz. / g.10:00-11:30/12:00

DZIEŃ IV: 29 kwietnia(piątek)

WARSZTATY FILMOWE: KAMERA AKCJA!

Program:

Kto powiedział, że w dwie godziny nie można zrobić filmu?

Można i my to udowodnimy! Wspólnie stworzymy scenariusz, wykonamy dekoracje, przeprowadzimy casting aktorski po to, by wyreżyserować kilkuminutowy film. Etiuda? Spot reklamowy? Wszystko zależy od artystów! Nie byłoby sztuki filmowej bez widzów, więc zrobimy też plakat filmowy, przeprowadzimy szybką akcję reklamową i zaprosimy widownię na pokaz premierowy. Kto wie, może wśród nas będę przyszli zdobywcy Oscara? Ekipa na plan!

Prowadzenie:

Ula Szkwarek, absolwentka wrocławskiego kulturoznawstwa, studentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Animatorka czasu wolnego, od lat pracuje nad programami obozów dla dzieci. Od niedawna współpracuje z krakowskim kinem KIKA gdzie prowadzi warsztaty o tematyce filmowej i nie tylko.

Miejsce: Namiot Festiwalowy , tarnowski Rynek

Uczestnicy: 1 grupa, 10-15lat

Czas trwania: 1 godz. 30 min. do 2 godz. / g. 12:-13:30/14:00

ZAPRASZAMY!

                                         

www.fundacjaikropka.pl

https://www.facebook.com/fundacjaikropka?fref=ts

 

 

Informacje organizacyjne:

  • Informacja, organizacja i zapisy uczestników do udziału w warsztatach prowadzone są przez Tarnowskie Centrum Kultury – organizatora Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
  • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykonania dokumentacji fotograficznej, fonicznej i filmowej podczas realizacji projektu edukacyjnego pn. „Filmowanki i kropka! – warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży.” Projekt realizowany w ramach cyklu Filmy Młodego Widza 30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej i jej wykorzystania w celach informacyjnych, reklamowych, promocyjnych, dokumentacji i sprawozdawczości na wszystkich polach eksploatacji.

 

Projekt Fundacji Kultury i Sztuki – „i Kropka”

Patrycja Nowak – autorka i kuratorka Projektu