„PTAKI-DZIWAKI”

Reżyseria: Daria Woszek
Choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Tekst: Patrycja Nowak
Muzyka: Daniel Pigoński
Kostiumy: Maria Zofia Gralak
Scenografia: Alicja Kazimierczak

Opieka ornitologiczna: Piotr Czabański

Obsada:
Orłosęp - Paweł Smagała
Mandarynka - Wojciech Chowaniec
Kiwi - Anna Kasprzak
Nandu - Anna Antoniewicz
Albatros - Magdalena Jaworska
Wrona - Jan Niemczyk
Kea – Katarzyna Baran


„Ptaki-Dziwaki“ - od autorki
Tekst „Ptaki-Dziwaki“ powstał dzięki wycieczce w góry. Wtedy właśnie Piotrek Czabański, z wykształcenia i zamiłowania ornitolog, opowiedział mi o ptakach, o tym jakie są fascynujące i jak bardzo przypominają mu ludzi, a czasem nawet przedmioty. Na przykład pewien ptak przypomina mu latający znicz. Piotrek opowiadał tak barwnie i z taką pasją, o wyglądzie, charakterach i przywarach ptaków, że postanowiłam tę wiedzę wykorzystać.
Ostatecznie napisałam sztukę dla dzieci, której bohaterami są ptaki – finaliści konkursu na najbardziej niezwykłego ptaka na świecie: Nandu, Kiwi, Wrona, Albatros i Mandarynka. Konkurs ogłosiła ptasia telewizja, której prezesem jest Orłosęp, a jego asystentką jest papuga Kea. Oczywiście Orłosęp ma niecne zamiary.
    „Ptaki-Dziwaki“ to bajka o wolności i tolerancji. O tym, że każdy z nas jest inny, każdy ma coś koślawego i coś wyjątkowego. Powinniśmy tę wyjątkowość pielęgnować w sobie i podsycać w innych, bo gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, świat byłby niezwykle ponurym miejscem. W sztuce tej chcę także powiedzieć dzieciom, by nie poddawały się wymogom popkultury, głupim modom i temu, co widzą w telewizji, czy Internecie. Nie muszą mieć tych rzeczy, co wszyscy i wyglądać tak samo. Pielęgnowanie umiejętności chodzenia własną drogą to jedna z cenniejszych i trudniejszych do zdobycia umiejętności. A stąd już tylko krok do poczucia własnej wartości, które w tym szalonym świecie jest po prostu fundamentem szczęśliwego życia.
Pisząc, wystrzegałam się śmiertelnej powagi i mam nadzieję, że spektakl „Ptaki-Dziwaki“, w reżyserii Darii Woszek, będzie znakomitą zabawą i okazją do śmiechu zarówno dla dzieci, jak i rodziców. I wszyscy wyjdą ze spektaklu z poczuciem, że dobrze być właśnie tym, kim się jest.


Daria Woszek – reżyseria
Absolwentka reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kursu fabularnego „Studio Prób” oraz programu scenariuszowego "SCRIPT" w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Jej film „Spowiedź” dostał główną nagrodę (Kodak Award) na 11th Polish Film Festival w Los Angeles w kategorii film studencki(2010), reklama społeczna „Morskie Opowieści” otrzymała nagrodę za wizję artystyczną na XIV Studenckim Konkursie Filmów Reklamowych Kodaka (2010). Film "Niewinność” otwierał pierwszy przegląd New Polish Women Directors w Londynie(2012). Zajmuje się również reżyserią teatralną: „Desdemona” P. Vogel w Teatrze Łaźnia Nowa (2007) , „Noc tuż przed lasami” B. M. Koltes w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (2010). Współpracowała z Marcinem Wroną przy „Chrzcie”
(2010),„Ratownikach” (2010) oraz widowisku muzycznym "Chopin musi umrzeć" (2013) Ostatnio pracowała jako reżyser multimediów w Operze i Filharmonii Podlaskiej – była odpowiedzialna za wizualną stronę widowisk "Korczak", 'Straszny dwór" oraz „Requiem" Verdiego. Teraz przygotowuje się do debiutu fabularnego.

Kaya Kołodziejczyk – choreografia
Tancerka i choreografka. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz szkoły tańca współczesnego P.A.R.T.S. w Brukseli (stypendium Unii Europejskiej i Rządu Flamandzkiego) oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Frankfurt am Main (MA). W latach 2004-2009 była tancerką renomowanego zespołu Rosas Anny Teresy de Keersmaeker. Obecnie działa jako artystka niezależna, realizując własne projekty i biorąc udział w spektaklach innych twórców w Polsce i na świecie (tj. Belgia, Dania, Holanida). Współpracowała m.in. z Mette Ingvartsen, Krisem Verdonckiem, Szymonem Rogińskim, Rafałem Dziemidokiem, Mariuszem Trelińskim, Davidem Wampach,,Iwoną Pasińską czy Aleksandrą Wasilkowską. Od kilku lat artystka realizuje własne projekty choreograficzne, pokazywane w Belgii, Francji, Niemczech, Holandii i Polsce. Jako wykładowca tańca współczesnego i ruchu scenicznego Kołodziejczyk współpracuje z Uniwersytetami we Frankfurcie nad Menem i Giessen (Niemcy), Belgii- P.A.R.T.S., La Rafinerie, USA – San Diego State University, Architanz – Japonia, Tanzhaus – Zurich  oraz jest gościnnym pedagogiem w teatrach Staat Theatre Kassel, Ballet National de Marseille czy Charleroi Dances. Stypendystka Fundacji Rudolfa Nurejewa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, DanceWEB  2004, Młoda Polska NCK, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Muzyki i Tańca. Była również uczestniczką programu „Rezonans” realizowanego przy wsparciu Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury ProHelvetia.

Patrycja Nowak– tekst
Scenarzystka. Na stałe współpracuje z telewizją TVN. Współautorka scenariusza do filmu fabularnego „Nad życie“, o historii siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej (ITI). Brała udział w wielu warsztatach scenopisarskich, między innymi: „Warsztaty pisania scenariuszy telewizyjnych. Tworzenie scenariusza i fabuły”, prowadzonych przez brytyjską „The script factory” (Rob Ritchie, Angeli Macfarlane); warsztatach Studia Nowe Horyzonty, podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, czy warsztatach z wykorzystania elementów „psychologii procesu” w tworzeniu postaci i scenariuszy. Autorka książki dla dzieci „Klątwa dżina“ (wydawnictwo Publicat), współautorka tekstu „Generacja“, wystawianego w warszawskiej Akademii Teatralnej przez Piotra Łazarkiewicza. Jako dziennikarka m.in. prowadziła krakowską redakcję magazynu Aktivist. Obecnie pracuje nad scenariuszem do jej drugiego filmu fabularnego oraz zbiorem nowel, pod opieką Agencji Literackiej Macadamia.

Daniel Pigoński – muzyka
Kompozytor, muzyk. Autor muzyki elektronicznej i eksperymentalnej do projektów teatralnych i multimedialnych. Również wykonawca – improwizator muzyki do spektakli na żywo. Współzałożyciel zespołu Elektrolot, a dawniej członek zespołu Pustki. Realizuje z wokalistką barokową Olgą Mysłowską projekt pod nazwą Polpo Motel.

Maja Gralak - kostiumy
architekt wnętrz, projektant. Dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, 2006. Stypendium na Wydziale Scenografii Accademia di Belle Arti Pietro Vannuci w Perugii, Włochy.Projektuje wnętrza mieszkalne i przestrzenie użyteczności publicznej oraz meble i elementy wyposażenia wnętrz. Zajmuje się także scenografią, aranżacją wystaw oraz grafiką użytkową. Związana z grupą projektową Kumashdesign. Współtworzy pracownię projektową Wytwórnia21, działającą na wielu obszarach designu i upcyclingu. Wytwórnia21 pokazywała swoje realizacje, obiekty i meble na wielu wystawach i targach designu min.: DMY International Design Festival (Berlin), Gdynia Design Days, About Design(Gdańsk), Design Weekend in Kosice. Ostatnią realizacją pracowni jest projekt aranżacji wystawy „Stanley Kubrick” w Muzeum Narodowym w Krakowie.


SPEKTAKL DLA DZIECI
Fundacji Kultury i Sztuki – „i Kropka”
Koprodukcja: Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie
Główny Parter – GRUPA AZOTY

Prapremiera:
Centrum Sztuki Mościce , 4.X. godz.11:30 / podczas Soboty z Grupą Azoty
Premiera:
Teatr Nowy w Krakowie, 11.X. godz.12:00
Spektakle w październiku:
Teatr Nowy w Krakowie, 9.X.;10.X. godz. 11:00